Určitě znáte indický epos Mahámbhárata či starověkou Bibli, kde chudí lidé nosili jednoduché oděvy připomínající pytel. Látku z níž byly oděvy zhotoveny známe pod názvem jutová tkanina zkráceně juta. K čemu se tento materiál dnes používá se dozvíte v tomto článku.
První zmínky o jutě sahají do dob 16. století. Indie, která je původcem tohoto materiálu, jutovou tkaninu používala především ke zhotovení oděvů. Zpracování tohoto materiálu jako velkovýroba začalo ve Skotsku v roce 1830. Postupným vývojem se výroba přenesla do Británie a později do celého světa.
Jutové vlákno patří mezi přírodní tkaniny, pěstuje se ve vlhkých tropických podmínkách, převážně v Indii nebo Číně. Dlouhé měkká vlákna dorůstají do výšky 1,5 - 4 m. Juta se vyznačuje svou odolností vůči mikroorganismům je recyklovatelná a tak šetrná k životnímu prostředí. Další kladnou vlastností tohoto materiálu je možnost barvení. Je to nejlevnější surovina a za její nevýhodu považujeme, že se práší.
Už dávno se juta nepoužívá pouze na výrobu pytlů. Dnes se juta využívá v různých odvětvích či v už v nábytkářství, květinářství nebo automobilovém průmyslu. Mezi nejčastější výrobky patří obalový materiál, bytový textil, běhouny, koberce, tašky, kabelky atd. Díky pevnému materiálu jutu můžeme využít i k výrobě zarážek do dveří.
Štítky: Doplňky pro stolování, Zarážka dveří
Další články
Mohlo by vás zajímat
Související produkty s článkem