Věděli jste, že nejstarší jilm nacházející se na území České republiky je po dobou více jak 40 let označován za památný strom ČR? Nachází se v nejvýchodnější obci ČR Bukovce a má přes 360 let. Pokud vás zajímá právě tento druh stromu a jeho využití v nábytku, právě vám je tento článek určen.
Jilm horský patří mezi listnaté stromy a jeho průměrná životnost se odhaduje na 300 - 500 let. Dorůstá do výšky 40 m a vyznačuje se těžkým, tvrdým a houževnatým dřevem. Má v oblibě zejména prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí, ale jeho existence je značně omezena kvůli grafióze způsobené jistým druhem brouků. Jilm horský má i léčivé účinky. Z kůry se připravují léky ve formě odvarů a tabletek, které mají především protizánětlivý účinek a používají se zejména při poruchách trávení, při dyspeptických potížích, průjmech, při různých ekzémech atd.
Dřevo jilmu se dobře opracovává a pro jeho barevnost a strukturu se používá pro dekorační účely. Čím je větší plocha, tím více vynikne pěkná textura a proto se hodí pro výrobu větších ploch jako desek jídelních stolů, dveří či obkladů. Díky jeho ohebnosti se používá k výrobě ohebného nábytku a také je nejvhodnějším materiálem pro výrobu luku. Dřevo se vyznačuje dlouhou životností v rozmezí od 30 do 1000 let. Nejen díky kvalitnímu dřevu, estetické stránce ale i nízkému výskytu je toto dřevo v interiéru žádané a ceněné.
Štítky: Dřevěný nábytek
Další články
Mohlo by vás zajímat