Pro zdravý spánek je nejlepší naprosto temná místnost. Ovšem při ukládání k spánku i po probuzení přirozeně potřebujeme světlo. Na výběru osvětlení ložnice byste si tedy měli dát záležet. Jde o místnost klidu a odpočinku. Osvětlení by tedy mělo navozovat pocit uvolnění a relaxace.
U žádného lůžka by neměla chybět lampička . Každý si před spaním občas rád počte. Také při probuzení v noci je dobré mít zdroj světla „po ruce“ na nočním stolku. Osvětlení má být jasné, ale nemělo by být příliš intenzivní a oslňovat. Vhodné jsou také nastavitelné lampičky, které světlo vyzařují pouze vyžadovaným směrem a neruší tak partnera.
Centrální svítidlo by mělo být tlumené - takové totiž nejlépe navodí příjemný pocit klidu. Při přímém pohledu do světla tak nejsou drážděny oči. Centrální lustr umístěný na stropě v ložnici není nutné. Bohatě stačí například stojací lampa vydávající tlumené světlo. Možné je však i použití klasického lustru . Opět by se mělo dbát na to, aby vydával neagresivní měkké světlo. Při vstupu do místnosti by jako první mělo být zapínáno tlumené, klidové osvětlení a až poté centrální lustr.
Pro maximalizaci pohodlí je možné pořídit světla s dálkovým ovládáním. Hlavní osvětlení ložnice by mělo být ovládané jak přímo od vstupu do místnosti, ale také je vhodné mít možnost ovládat hlavní osvětlení přímo od postele. Je dobré mít možnost ovládat nejen lampičku na svém nočním stolku, ale také partnerovu lampu na druhé straně postele. Rozsvícení svítidel může mít plynulý náběh, aby nedošlo k prudkému podráždění očí při přechodu z tmy na nastavenou hladinu osvětlení. Pozornost byste také měli věnovat hlučnosti vypínačů – jejich spínání by nemělo vydávat hlasité kliknutí.
Štítky: Lampy, Lustry, Osvětlení a svítidla, Stojací lampy, Stolní lampy
Další články
Mohlo by vás zajímat
Související produkty s článkem