Žlutá je optimistická a hřejivá barva, víme toho o ní celkem dost, psychologie barev je zajímavé a dosti rozebírané téma. My se ovšem zaměříme na to, že i obecně známá pozitivní barva, může mít negativní účinky. Prozradíme vám i do jaké místnosti se vůbec hodí. Pojďme se podívat na následující rozhovor.
Rozhovor, na který se dnes zaměříme, zveřejnila blogerka Stacey na svém blogu The design Sheppard. Pod lampičku si pozvala expertku na barvy a jejich působení na naši psychiku, Karen Haller.
Proč bychom neměli podceňovat barvy v interiérech?
Karen Haller: Barvy nás ovlivňují fyziologicky, nikdy tedy nesmíme podceňovat jejich vliv na ty, kteří danou místnost využívají.
Řekněte nám tedy jaké, že jsou hlavní psychologické účinky žluté barvy?
Karen Haller: Samozřejmě, každá barva v nás vyvolává pozitivní i negativní pocity. Mezi pozitivní vlastnosti žluté barvy můžeme řadit navození pocitu štěstí, optimismus a také důvěry. Ovšem pokud je žluté příliš mnoho anebo jsou zvoleny nesprávné tóny, může naopak vyvolat pocit úzkosti a probouzet v nás pocit vlastní iracionality.
Jaké místnosti jsou pro žlutou barvu jako dělané?
Karen Haller: Žlutá je naprosto skvělou volbou pro předsíně a chodby, nejlépe se však hodí do jídelny nebo kuchyně. Záleží na tom, kde snídáme. Pokud je taková místnost laděná do žlutých odstínů, je to ten nejlepší způsob jak začít šťastný a slunný den nabitý energií, i když zrovna slunce nesvítí.
Kam se žlutá tedy nehodí?
Karen Haller: Rozhodně bych žlutou nedoporučovala do ložnice. Žlutá totiž primárně vyvolává emoce. Spát ve žluté ložnici znamená, že se po čase začnete probouzet otrávení a podráždění. Protože i když spíme, psychologické účinky barev stále pracují.
Jaké nám dáte tipy na závěr pro správné využití žluté barvy?
Karen Haller: Chcete-li vytvořit opravdu harmonický barevný prostor, využijte barevné schéma ze stejné "rodiny". Klíčem je používat barvy, které s vámi budou souznět. Nerozhodujte se podle módních trendů nebo podle toho co mají ostatní. Zjistěte, která je vaše primární barva a podle toho pak laďte zbytek.
Teď už máte zase více informací o tom, jak na žlutou, kam se hodí a kam zase ne. Pokud vás tento článek inspiroval, inspirujte se u nás designovými výrobky, ať už to jsou doplňky a dekorace anebo designový nábytek ve žluté barvě.
Celý rozhovor najdete na: thedesignsheppard.com
Štítky: Bytové dekorace, Designové doplňky, Designový nábytek
Další články
Mohlo by vás zajímat