Dnes si přiblížíme, jak všechny elementy Feng Šuej spolu pracují, jak se ovlivňují navzájem a jak je potřeba je ovládat. Pro dosáhnutí rovnováhy je nezbytné vyvážené zastoupení všech prvků. To je hlavní stavební pilíř při vytváření harmonického domova. Naposledy jsme si povídali o pěti prvcích - dřevě, ohni, zemi, kovu a vodě.
Dnes dáme do souvislosti vztahy, které jsou mezi nimi.
Jak jde vidět na obrázku, voda dává dřevu silu růst, díky dřevu hoří oheň. Po vyhoření ohně se vytvoří popel, který vytváří zem. Formuje se ruda - zdroj pro kov, kov se během tavení a rozpuštění nápadně podobá vodě. O tomto cyklu můžeme hovořit také jako o cyklu matky. Elementy si navzájem dávají život podobně jako ve vztahu matka - dítě. Když matka dává příliš mnoho svému dítěti, vyčerpá se a naopak, když dává málo tak dítě nemá dostatek. Tento cyklus se používá pro zvětšení síly elementů.
Cyklus redukce je opakem tvořícího cyklu. Elementy si navzájem odebírají energii, protože tak, jak v průběhu tvořícího cyklu energii dávají, tak ji tím i vlastně odebírají. Voda vládne kovu, který po setkání s ní rezaví a přichází tak o sílu, těžba kovu ze země paradoxně zmenšuje její množství. Země zadusí oheň, ten má nadvládu nad dřevem, protože když hoří tak ubývá ze dřeva. Na to, aby dřevo rostlo, je potřeba voda, takže ji spotřebovává. Tento cyklus nazýváme také cyklus dítěte. Tak jako dítě bere energii matce, tak i jednotlivé živly ji berou mezi sebou. Ovládacím cyklem uvádíme prvky opět do rovnováhy.
Tento cyklus připisuje elementům moc ničit - prvky se mohou navzájem zničit. Označuje se i jako cyklus otce. Elementy se chovají jako dominanta a hlava rodiny, jsou ztělesněním síly a moci. Voda zničí oheň, oheň roztaje kov, kov v topůrku sekyry rozetne dřevo, rostoucí dřevo odebírá živiny zemi a zem kalí vodu.
Další články
Mohlo by vás zajímat