Píše se rok 1927. Dosud neznámý sedmadvacetiletý mladík na kodaňské výstavě architektury právě přebírá cenu za utltramoderní koncept Domu budoucnosti. V tuto chvíli ještě nikdo netuší, že jednoho dne bude ve světě designu legendou a jeho návrhy budou žádané i mnoho let po jeho smrti. Jméno tohoto mladíka je Arne Jacobsen.
Jak už to tak bývá, osud Jacobsena nenavedl k jeho profesi přímou umetenou cestičkou. Nejprve vystudoval techniku, pracoval jako zedník a dokonce byl i námořníkem. Mimořádné nadání mladého muže se ovšem nezapřelo, a tak Jacobsen nakonec nastoupil ke studiu architektury. Brzy začal sbírat první úspěchy i v oblasti designu.
Návrh, který oslnil svět designu, již vzniká v Jacobsenově vlastním ateliéru - v roce 1951 se zde rodí Mravenec, slavná židle z tvarované překližky postavená na nohách z trubkové oceli. Židle, připomínající tělo černého mravence, oslovila celý svět a díky nadčasovému designu je populární dodnes. Následuje slavná řada židlí nazvaná Série 7.
Jacobsenova tvorba byla neuvěřitelně všestranná: od návrhů nábytku, bytových doplňků, nádobí, svítidel až po architekturu budov. Zvláštní pozornost však Jacobsen věnoval sedacímu nábytku. V jeho hlavě se zrodil design stovek židlí, křesel a sedaček, které jsou i dnes - více jak čtyřicet let po jeho smrti - nepřekonatelné díky lehkému a elegantnímu designu. Jacobsen spolupracoval s dalšími esy svého oboru, navrhoval například pro firmu Stelton kolekci Cylinda Line, která je dostupná i českým zákazníkům.
Pokud zavítáte do Kodaně, doporučuji navštívit Jacobsenův slavný Roayal Hotel. Zejména pak pokoj 606, který je kompletně vybavený výtvory tohoto designérského génia. A to není zdaleka jediné místo, kde dosud vyzařuje duch Jacobsenovy tvroby. Při procházce Kodaní narazíte na řadu jeho budov včetně nejvyššího mrakodrapu ve městě. Jacobsenovým nábytkem se pyšní významné budovy po celém světě: opera v Sydney, National Art Center v Tokiu nebo Londýnská "Okurka".
Štítky: Designéři
Další články
Mohlo by vás zajímat
Související produkty s článkem